Muzeum w Nacmierzu
Ocalić od zapomnienia...
Osada Jackowo
sty 8, 2025
27 Odsłon
0 0

Nadbałtycki kurort Jarosławiec

Napisane przez
Przekaż 1,5 procent podopiecznej fundacji

Nadbałtycki kurort Jarosławiec zwany również przez przyjezdnych z powodu podobieństwa ukształtowania brzegu z wyspą Rugią Małą Rugią, jest spośród wszystkich pomorskich kąpielisk miejscem, w którym lecznicze wzmacniające i zawierające sole morskie powietrze najsilniej działa zdrowotnie na szukających odpoczynku, ponieważ Jarosławiec położony jest wysoko na daleko wysuniętym w morze, stromo opadającym, 25 – 30 m. wysokim pasie wybrzeża w bezpośrednim pobliżu plaży ( Rys. 1 )

Nad miejscowością przemieszczają się dobroczynne i wzmacniające wiatry morskie z prawie wszystkich kierunków, podmokłe łąki i bagienne niziny nie są w stanie, jak to ma miejsce w wielu innych kąpieliskach, szkodliwymi oparami i uciążliwymi chmurami komarów uprzykrzać pobyt i zagrozić zdrowiu.

Rys. 1 – Steilküste, pocztówka w zbiorach Muzeum Ziemi Sławieńskiej

Od zachodu i wschodu bezpośrednio z miejscowością graniczą ogromne i okazałe lasy liściaste i iglaste, a w nich wspaniałe miejsca i przepiękne okoliczności do wypoczynku z cudownym widokiem na morze bałtyckie. Lasy, które czystym, świeżym i zawierającym ozon powietrzem wzmacniają lecznicze działanie morskiego powietrza.

Uderzenia fal są skutkiem wysuniętego w morze stromego brzegu, a ponieważ fale na całym obszarze do Dani, Szwecji i Rosji nie są osłabione przez żadną wyspę, są tym bardziej silniejsze, porównywalne z tymi z morza Północnego.

Prawdziwe dziewicze wybrzeże dysponuje szeroką plażą z miękkim i drobnym piaskiem, na którym na wypoczywać w promieniach słońca.

A kąpiele w słonych falach staje się jeszcze przyjemniejsze.

statki morskie mają z reguły prosto wytyczony kurs, przepływają całkiem blisko wysuniętego w morze wybrzeża Jarosławca. Można wówczas obserwować ze stromego brzegu ich walkę ze wzburzonymi masami wody.

Brzegiem wysokiego stromego wybrzeża prowadzi urocza i wygodna ścieżka, przy niej znajduje się ławka i miejsce do wypoczynku, ( Rys. 2) z których mamy widok na szalejące poniżej morze z niezmordowanie pieniącymi i uderzającymi falami z białymi grzywami, szalejącymi i rozpryskującymi się. Stąd można obserwować wspaniałe zjawisko przyrody, gdy na wschodzie wczesnym rankiem jasna kula słoneczna unosi się z wody, by wieczorem w ten sam sposób na zachodzie przy cudownie ubarwionym niebie zanurzyć się w fantastycznych falach Bałtyku.

Rys. 2 – Pocztówka z 1941 roku, Bad Jershöft w zbiorach Muzeum Ziemi Sławieńskiej w Nacmierzu

Idylliczny spokój miejsca położonego z dala od wszelkiego, ruch działa zbawiennie na wrażliwe i przepracowane nerwy żyjącego w ciągłym ruchu i pośpiechu mieszkańca wielkiego miasta. Często można usłyszeć wypowiadane z przekonaniem słowa: ” Ależ tu pięknie! Tu na pewno odpoczniemy i nabierzemy nowych sił do pracy!”

Jarosławiec wyróżnia się spośród wielu kąpielisk wyborną i smaczną wodą pitną, która jako krystalicznie czysta woda źródlana pochodzi z otaczających gór.

W tym pięknym miejscu można wypocząć w ciszy. Każdy żyje zgodnie ze swoimi upodobaniami

Produkty spożywcze: jaja, mleko, masło, ziemniaki itp. Są tanie i ogólnodostępne. Rzeźnicy przyjeżdżają z Darłowa a piekarze na miejscu dbają o podniebienia gości.

Pełna wdzięku miejscowość rozciąga się na długości około pół godziny spacerem wzdłuż morza przy wysokim stromym klifie.

Nie słychać pełnego dźwięków życia kąpieliska, choć miejscowość w miesiącach letnich jest ciągle przepełniona. Kto raz zatrzymał się w Jarosławcu, ten zawsze będzie chciał tutaj wracać. Dopiero, gdy miejscowość będzie znana w szerszych kręgach, będzie odwiedzana przed sezonem i po sezonie tak licznie jak w trakcie sezonu głównego. Ilość gości w roku 1910: 415, 1911: 396, 1912: 409, 1913: 495 osób.

Hotele rodzinne z kuchnią i pomieszczeniami, jak również mieszkania dla osób samotnych można wynająć bez problemu i za niską cenę. Umeblowane pokoje i mieszkania z kuchnią lub bez kuchni kosztują w zależności od położenia i ilości pomieszczeń 8 do 12 marek tygodniowo. Aby umożliwić gościom przebywanie na świeżym powietrzu również podczas deszczu, w prawie każdym mieszkaniu są nieodpłatnie do dyspozycji przewiewne i wygodne namioty.

Na skutek swojego wysokiego, jednakże osłoniętego lasem położenia klimat Jarosławca jest nadzwyczaj zdrowy. Pozostaje umiarkowany, chłodny i przyjemny również podczas upałów w głębi lądu.

Jarosławieckie lecznicze uzdrowiskowe działają pobudzająco na przemianę materii i z tego powodu zalecane są wszystkim, którzy cierpią na osłabienia choroby metaboliczne, chlorozę, gruczolaki szyi, rozdrażnienia nerwowe, nerwicowe schorzenia żołądka i jelit, niedokrwistość itp. Pobyt w Jarosławcu działa również kojąco na tych, którzy na skutek wyczerpującego wysiłku fizycznego i psychicznego wymagają spokoju i wypoczynku.

Kąpiele są bezpłatne. Każda rodzina otrzymuje zamkniętą i przestronną kabinę kąpielową, za którą opłata za cały czas pobytu wynosi tylko 3 marki. Poza tym każdy może korzystać z kąpieli tak często i tak długo, jak mu się podoba.

Jako doskonałe metody leczenia należy wymienić: zimne kąpiele morskie w prawie zawsze silnych falach Bałtyku, pobyt na powietrzu i kąpiele słoneczne na szerokich piaszczystych plażach, kuracje mleczne i wypoczynek w słonecznych, pachnących żywicą lasach.

Miłośnicy przyrody czują się w Jarosławcu wspaniale. Wygodne i nadzwyczaj interesujące są wycieczki wzdłuż stromego brzegu morza, leśnymi drogami w pobliżu plaży, w kierunku wschodnim poprzez dzikie wydmy ruchome, które w swojej wędrówce z zachodu na wschód rozsypują masami piasku lasy, łąki i łany, do uroczych wiosek otaczających jezioro Wicko aż do Ustki.

W kierunku zachodnim, przy bogatym w ryby jeziorze Kopań aż do starego miasta książęcego Darłowa i Darłówka. Godne polecenia są również wędrówki do porośniętych lasami bukowymi, do niedalekiego Łącka z historycznymi zabudowaniami, które służyły jako miejsce pobytu podczas smutnego dzieciństwa ostatniemu księciu pomorskiemu Bogusławowi, oraz spacery lasami i łąkami.

Miłośnicy wędkowania znajdą dla siebie w niedalekiej Główniczkę i jeziorze Wicko.

Miłośnicy łowiectwa znajdą okazję do polowań na różnorodną dziczyznę.

Rozrywkę można znaleźć na festynach dla dzieci, spotkaniach, rejsach na łodziach, spotkaniach żeglarskich i promenadzie przy plaży – tu nie ma miejsca na nudę.

Interesujące jest wejście na latarnię morską. Z góry można podziwiać wspaniały widok na nieskończone morze, cudowne lasy i pola z falującymi zbożami, pastwiska z płonącymi ogniskami, łąki i wioski z sadami owocowymi – daleko aż do Góry Chełmskiej przy Koszalinie czy Rowokół przy Smołdzinie.

Ciekawe i pouczające jest również zwiedzanie domu ratownika Towarzystwa Ratowników Rozbitków wyposażonego w sprzęt ratowniczy, stacji sygnałowej, jak również otoczenia z ćwiczeniami i pokazami w ubraniu ratowniczym, z rakietami, łodziami ratunkowymi, mającymi na celu szybką i fachową pomoc w razie potrzeby.

Połączenia telefoniczne na poczcie.

Cenni uzdrowiskowy:

a) pobyt do 2 tygodni:

osoba 1,50 marek

rodzina 3,00 marki

b) pobyt od 2 tygodni do 5 tygodni:

osoba 2,50 marek

rodzina 5,00 marek

c) pobyt powyżej 5 tygodni:

osoba 3,00 marki

rodzina 6,00 marek

Połączenia komunikacyjne: bezpośrednie bilety z odprawą bagażową do Sławna i Darłowa wystawiane są w Berlinie, Dreźnie, Szczecinie, Chemitz, Kotbus, Freinwalde nad Odrą, Poczdamie, Stargardzie, Halle, Lipsku, Poznaniu, Wrocławiu, Pile, Bydgoszczy itp.

Pociągi sezonowe z Berlina, Wrocławia i Poznania ze zniżkowymi biletami. Ze Sławna, Darłowa, Postomina dojeżdża się furmankami do Jarosławca. Podróż samochodem ze Sławna do Jarosławca jest godna polecenia ze względu na szosę wśród bukowych i dębowych lasów i piękny krajobraz. Poza tym codzienne komunikacje pocztowa z Łącka.

Foldery Jarosławca można na znaleźć na stałych wystawach kąpielisk w domach towarowych:

w Berlinie w Kaufhaus des Westen ( parter )

w Monachium w Kaufhaus Oberpollinger ( dział komunikacyjny )

w Lipsku w Kaufhaus Aug. Polich ( dział komunikacyjny )

W Dreźnie w Kauflandhaus Herzfeld ( pokój wypoczynkowy (

Dom rodzinny ” Strandschlösschen”

Restauracja F. Zühlke

Restauracja Wwe Wunder

Autor: Albert Mewes, Darłowo

Źródło: Folder Ostseebad Jershöft z 1919 roku

Tłumaczenie: Muzeum Ziemi Sławieńskiej, Bogusław Zawada

Kategorie wpisu:
Historia
Muzeum w Nacmierzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 2 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here