Muzeum w Nacmierzu
Ocalić od zapomnienia...
Osada Jackowo
lip 8, 2024
12 Odsłon
0 0

Wicko Morskie, gmina Postomino

Napisane przez
Przekaż 1,5 procent podopiecznej fundacji

Wicko Morskie, gmina Postomino

Nazwa niemiecka: Vietzkerstrand

Nazwa przejściowa: Przybrzeże

Wieś leży na półwyspie wcinającym się w jezioro Wicko. Sąsiaduje z gruntami wsi Jezierzany, Górsko, Królewo i Łącko.

O dziejach wsi nie wiemy wiele. Nazwa wsi pojawia się na mapie Gilly’ego (1789). W tym czasie mieszkały tu cztery rodziny. Mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, głównie hodowlą bydła i rybołówstwem.

Wieś w 1818 roku liczyła 65 mieszkańców, w 1871 już 230, w 1905 roku – 251, w 1925 – 290, a w 1939 roku – 315. Powierzchnia wsi wraz z gruntami wynosiła w 1939 roku 1029,5 hektara, a gospodarstw domowych było 72. 38 gospodarstw miało do 5 hektarów ziemi, 13 do 10 hektarów, 1 do 20 hektarów. Rybacy z Wicka oraz pobliskich Królewic założyli spółdzielnię rybacką, która okresowo liczyła 50 członków.

W Wicku była w okresie międzywojennym gospoda z salą taneczną, 3 sklepy, agencja pocztowa, ponadto mieszkali tu kowal, przedsiębiorca budowlany, 2 muzyków, handlarze rybami, piekarz, 4 szewców, kowal, brukarz.

We wsi istniała jednoklasowa szkoła. Ostatnim niemieckim nauczycielem był Erich Höss.

Ewangeliccy mieszkańcy należeli do parafii w Łącku.

Do pobliskiego Jarosławca w okresie letnim często zjeżdżali artyści zafascynowani pięknymi widokami. Malowali także Wicko Morskie.

W latach 1935-1936 w Wicku przebywał w okresie letnim znany malarz Ernst Wilhelm Nay (1902 – 1968), który mieszkał u małżeństwa Emila i Almy Moldenhauer. Wieś odwiedzali także liczni wczasowicze. Atrakcyjność podnosiło kino na terenie bazy lotniczej.

Budowę bazy lotniczej rozpoczęto w 1934 roku. Dzięki temu wieś otrzymała elektryczność, a mieszkańcy dodatkowe zatrudnienie. We wsi wykupiono najokazalszy budynek położony blisko jeziora, który stał się kasynem oficerskim.

Wojska radzieckie zajęły Wicko Morskie 8 marca 1945 roku.

Mieszkańcy wsi zostali wysiedleni. Dawna niemiecka baza stała się poligonem wojskowym, na terenie którego znalazła się wieś. Do 1947 roku zarządzali nim Rosjanie, a później przekazali teren władzom polskim.

Obecnie jest to poligon Sił Powietrznych, który liczy 704 hektary powierzchni. Na terenie Wicka Morskiego znajduje się 12 gospodarstw domowych i wieś liczy 55 stałych mieszkańców.

Miejscowość należy do sołectwa Jezierzany.

Jeden kilometr od Wicka w kierunku Jarosławca leży osada Samborze (niem. Finnkaten).

Autor: Jan Sroka

Fundacja „Dziedzictwo” powstała w 1991 roku w Sławnie. Jej celem jest szeroko rozumiana ochrona zabytków archeologicznych Ziemi Sławieńskiej, a także ochrona krajobrazu kulturowego, którego częścią jest dziedzictwo archeologiczne.

Strona fundacji: archeo.edu.pl

Pocztówki – Wicko Morskie

Kategorie wpisu:
Gmina Postomino
Muzeum w Nacmierzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 2 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here